Bukovinai kolostorok – Moldovița, Sucevița, Putna és Voroneț

A bukovinai kolostorvidék világhírű, rengeteg hívő és turista keresi fel évente. Bukovina kolostorai egyedülálló templomok, amelyeknek nemcsak a belső falait, hanem a külső homlokzatait is festményekkel díszítették. Freskóik elég jó állapotban fennmaradtak. A legszebb kolostorokat a 15-17. században építették, Stefan cel Mare, Petru Rareș és Alexandru Lăpușneanu fejedelmek uralkodása idején és nagy szerepet játszottak a kultúra és a politika terén egyaránt. A kolostorok jelentős része ma is működik. Felújításukban az UNESCO nagy támogatást nyújtott.

Moldovița kolostor
A kolostor Suceava megyében, Vatra Moldoviței nevű településen található. Petru Rareș fejedelem (Ștefan cel Mare törvénytelen fia) építtette 1532-ben. A külső és belső falfestményeit 1537-ben festették. A Moldovița kolostor UNESCO világörökség részét képezi.

A mai kolostor előtt állt itt már egy kőtemplom az 1400-as évek elején, amely a földcsuszamlások miatt összeomlott. E templom helyett, pár méterrel arrébb építették a mai Moldovița kolostort. Fontos kulturális központ működött a kolostorban, ahol másolatokat készítettek és díszítették a templomi könyveket.

A templom hagyományos módon a kolostorudvar közepén áll. Az itt található freskók bizánci stílusban készültek, néhány új elemmel, amelyek jellemzőek a moldvai egyházi festészet iskolájára.

A történelem során számos kárt szenvedett a kolostor. Egy időben meg is szünt működni, mint kolostor. Az 1930-as évektől újra kolostorként működött, amikor is apácák folytattak itt tevékenységeket. 1954-1960 között a Moldovița kolostort felújították.

Egyike a legszebb bukovinai kolostoroknak. A templom külső és belső falait elég jó állapotban fennmaradt freskók díszítik. A kert tele virággal, szebbnél szebb rózsák, hortenziák, látszik a kerten az apácák kezének gondos munkája.

Sucevița kolostor
A kolostor Suceava megyében, Sucevița nevű településen található, Radóc (Rădăuț) városától 18km-re. Három Movila testvér, Gheorghe, Simion și Ieremia Movilă 1583 körül építtette. A templom az egyetlen festett istentiszteleti hely, amelyet nem uralkodó herceg alapított, bár a Movila család Petru Rareş leszármazottja volt anyjai ágon. A templomot 1595 körül festették, majdnem fél évszázaddal a többi festett templom után.

A moldvai építészet stílusában épült, bizánci és gótikus művészeti elemek kombinációjával, amelyekhez hozzáadódnak a moldvai régi fa templomok építészeti elemei A legnagyobb és egyben utolsó külső freskókkal díszített bukovinai kolostor.

A bukovinai kolostorok közül a Sucevița kolostor őrizte meg a legjobb állapotban külső festményeit.

A Sucevita templom külsejét teljesen felújították, és jelenleg is folynak a belső festmények helyreállítási munkálatai. Több mint 2000 négyzetméter falfestmény található itt.

Putna kolostor
A kolostor Radóc (Rădăuț) városától 33km-re, az ukrán határ közelében található. Nagy István (Stefan cel Mare) építette, a törökök elleni győzelme emlékére (Chilia 1465). A legenda szerint Stefan cel Mare egy domboldalról kilőtte a nyílvesszőjét és oda építette a kolostort, ahol a nyílvessző belefúródott a földbe. Ez az első általa épített kolostor és egyike a legrégebbi bukovinai kolostoroknak. A munkálatok három évig tartottak (1466-1469). A torony és a környező falak 1481-re készültek el.

Ide temették el Stefan cel Mare uralkodót és családtagjait. A templomban meg is nézhetjük ezeket a sírköveket.

A kolostor fontos kulturális központ volt. A híres román író, Mihai Eminescu is sok időt töltött itt és a helyet a román nép Jeruzsálemének nevezte. A kolostror udvarán van egy szobor is az íróról.

A Putna-kolostor templomának eredeti festményei az idő múlásával elveszetek (1653-as pusztításkor Timus Khmelnitsky kozákjai megsemmisítették mind a belső, mind a külső festményeket). A jelenlegi bizánci ihletésű belső festmények 2001 utáni időszakból származnak.

Voroneț kolostor
Gura Humorului város mellett, Voroneț nevű településen található. Megalapítása Stefan cel Mare fejedelem nevéhez fűződik, aki a törökökön aratott győzelme után, hálából emeltette. A kolostor 1488-ban épült mindössze 3 hónap és 3 hét alatt. Az épület külső festése csak 1547-ben, a bejárati előcsarnok hozzáépítésével egyidőben készült el. A voroneți kolostor egyike a Világörökség listájára került hét bukovinai templomnak.

A freskókhoz élénk színeket használtak, az alapszín kék, a híres “Voroneț-i kék”, ami a mai napig is ismeretlen, titkos recept alapján készült.

A Voroneț kolostorban egyházi könyveket másoltak, és létezett egy iskola is, ahol a bojárok és papok gyerekeit könyvmásolónak, papnak, vagy tanítónak nevelték.

Az alábbi videóban megnézheted látogatásunkat a kolostoroknál:

Ha tetszenek a bejegyzések, hasznosnak tartod őket és értékeled a munkánkat, köszönetképp meghívhatsz egy kávéra a következő linkre kattintva: MEGHÍVLAK EGY KÁVÉRA!

Bukovinai kolostorok – Moldovița, Sucevița, Putna és Voroneț” bejegyzéshez egy hozzászólás

Hozzászólás